Види хаворт

Види хавортХавортиям властива висока ступінь мінливості, у більшості видів багато різновидів, у свій час теж вважалися видами, тому номенклатура роду непостійна. Він включає в себе по різним системам класифікації від 60 до 600 видів, які умовно можна розділити на 3 групи, твердолистих, трав’янисті і віконні.

До жестколистным відносяться екземпляри з жорсткими листям, темно-зеленими, трикутної або подовженої форми, зазвичай покритими бородавчастими наростами різноманітної форми і кольору. Представники групи:

Хавортія перлинна

Хавортія перлова або жемчугоносную (H. margaritifera) — один з найбільших і високодекоративних представників роду. Має розетку овальних листків, до 2,5 см шириною, 7-8 см завдовжки, загострених, опуклих знизу, кілеваті зверху, з невеликими колючками по краю, з обох боків покриті великими перламутрово-білими вузликами.

Види хаворт

Саме із-за них англійський ботанік Адріан Хаворт в 1804 році назвав рослина H. margaritifera, «хавортія жемчугоносную». Навесні випускає довгий, до 60 см, квітконіс, на якому з’являються непоказні зеленувато-білі квіти. Це перший з описаних видів хаворт, у 1753 р. Карл Лінней дав йому назву «Aloe pumela var. Margaritifera», «алое карликова», з-за малих розмірів у порівнянні з цим алое. Цю хавортію багато разів перейменовували, в тому числі називали H. maxima (велика), але зараз багато квітникарі знову називають її H. pumila, або карликова.

Хавортія смугаста

Хавортія смугаста (H. fasciata) схожа на попередній вид, але листя її більш вузькі, загострені, до 5 см в довжину 1-1,5 см завширшки, покриті білими бугорками тільки з нижньої сторони, верхня ж залишається гладкою, зеленої. Горбки дрібніше, але більш численні, зливаються в поперечні смужки. Діаметр розетки — до 15 див.

Види хаворт

Хавортія відтягнута

Хавортія відтягнута (H. attenuate) не так декоративна, як попередні, горбки менш випуклі, не настільки яскраві, білі або зеленуваті, згруповані в переривчасті лінії або розсіяні по поверхні, на верхній стороні листа часто утворюють поздовжні смуги, на нижній – поперечні. Спрямовані вгору листя, до 7 см в довжину і 1,5 см завширшки, мають ланцевидную форму і загострені кінці. Дає багато відводків і утворює щільні куртини.

Види хаворт

Типові представники групи трав’янистих на фото з описами:

Хавортія трав’яниста (H. herbacea), гарне компактна рослина з діаметром окремої розетки, не перевищує 5 см, дрібними листям трикутної форми, облямованими віями. В залежності від умов виростання (освітленості і кількості вологи) колір варіюється від майже чорного до світло-зеленого.

Види хаворт

Хавортія паутиновидная (H. arachnoidea) схожа на попередній вид, відрізняється більш довгими віями, сплетающимися в свого роду павутинку.

Види хаворт

Хавортія сітчаста (H. reticulata), зі світлими жовтувато-зеленим листям, прикрашеними більш темною облямівкою.

Види хаворт

Хавортія мозаїчна (H. tessellata), з ще більш цікавим малюнком, світлої сіткою на темному напівпрозорому аркуші.

Види хаворт

Характерна особливість віконних видів — часткове занурення в грунт і наявність на кінцях товстих листів напівпрозорих віконець, виступаючих на поверхню. Така будова дозволяє зменшити поверхню випаровування та мінімізувати вплив сонячного випромінювання. З цієї групи популярні:

Хавортія човноподібна (H. cymbiformis) з м’якими, м’ясистими, блискучими сизо-зеленими листям яйцеподібної форми. Віконця розташовані на загострених потовщених кінцях, скошених подібно носі човна. Рослина добре розростається, в діаметрі одиночна розетка досягає 10 см, з бічними пагонами – до 20 см. Існує багато різновидів.

Види хаворт

Хавортія ретуза або притуплена (H. retusa) має тверді м’ясисті тригранні листя довжиною від 3 до 5 см, їх верхня частина сплощено-опукла, відігнута тому і покрита світлими лініями з прозорими віконцями. Забарвлення варіюється від зеленого до червоно або коричнево-зеленою. Існують малохлорофильные і ряболисті форми. Відомий сорт «Giant»,який відрізняється великими розмірами листя «multilineata» з верхівками, розкресленими тонкими прожилками.

Види хаворт

Хавортія маугана (H. maughanii), дуже оригінальний вигляд з вертикально розташованими циліндричними листям, зібраними в пучок і закінчуються на одній висоті, на тому рівні, де б закінчувався грунт, якби рослина росло в нього зануреним, як у природі.

Види хаворт

Хавортія обрубленная (H. truncate), ще одна рослина незвичайного виду, до 8 см діаметром, з розташованими в одній площині двома рядами темно-зелених листків до 4 см завдовжки, товсті, на кінцях як би обрубаних, з овальним напівпрозорим віконцем.

Види хаворт

Два останніх види служать основою для селекції нових гібридів з різним забарвленням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code