Кроссандра (Crossandra) – кімнатний квітка

Кроссандра (Crossandra) – кімнатний квіткаКроссандра (Crossandra) – рід красивоцветущих багаторічних рослин сімейства акантові (Acanthaceae), що мешкають в тропічних лісах східного півкулі. Окремі види використовуються як кімнатні культури.

 • Родина акантові.
 • Батьківщина: Індія, острів Шрі-Ланка.
 • Кореневище: потужна коренева система.
 • Стебло: прямий, гіллястий.
 • Листя: черешкові, овальні.
 • Плід: коробочка.
 • Репродуктивна здатність: розмножується живцями, рідше насінням.
 • Освітлення: яскраве розсіяне світло або півтінь.
 • Полив: помірний, взимку обмежений.
 • Температура змісту: 18 — 22°С .
 • Тривалість цвітіння: в природі майже безперервне, в кімнатах – з весни до осені.

Загальний опис квітки кроссандри

Кроссандри — тропічні трави, чагарники або напівчагарники заввишки до 1 м, з прямим, голим, сильно розгалуженим стовбурами зеленого або зелено-блакитного забарвлення і блискучим темно або яскраво-зеленим листям, розташованими почергово або кільчастий (по 4 шт.). Листя овальної форми мають злегка хвилястий край, часто опушені рідко відстоять друг від друга волосками.

Кроссандра (Crossandra) – кімнатний квітка

Квітка кроссандра на фото

Квітки кроссандри (див. фото вище) трубчасті, з двогубим віночком і великими опушеними приквітками, зібрані в пазушні колосовидні суцвіття довжиною до 15 див Яскраві жовті, оранжеві або червоні суцвіття ростуть поступово, постійно утворюючи бічні пагони з новими бутонами, що забезпечує рослині тривалий і рясне цвітіння.

Плоди — двохгніздні коробочки, які розтріскуються двома стулками, розкидаючи дрібні легкі насіння на велику (до декількох метрів) відстань.

Кроссандра (Crossandra) – кімнатний квітка

У природі представники роду ростуть у світлих лісах Індії, Шрі-Ланки, в Африці, на Мадагаскарі і Аравійському півострові, в умовах вологого і теплого тропічного клімату відрізняються швидким зростанням і практично безперервним цвітінням.

Назва квітки складається з двох частин, які перекладаються з грецької мови як «бахрома» («krossos») і чоловічий («andr»), ймовірно, воно відображає фізіологічну особливість рослини – наявність бахромчатості його тичинок.

Цікаві факти про кімнатному рослині кроссандра

У себе на батьківщині, в Індії і на острові Шрі-Ланка, квітка кроссандри користується великою популярністю, оскільки традиційно, разом з жасмином, використовується жінками для прикраси волосся при відвідуванні ними храмів. В Європі рослину вперше з’явилося в 1817 р., проте спочатку особливого інтересу у квітникарів не викликало.

Вважалося, що ця тропічна культура дуже примхлива, постійно вимагає високої вологості і температури, тому мало придатна для кімнатного квітникарства і може вирощуватися тільки в оранжереях.

Ставлення до квітки змінилося після 1950 р., коли в Швеції був створений перший гібрид кроссандри воронковідной під назвою «Mona Wallhead». Рослина відрізнялося від природного вигляду значно більшою витривалістю, невибагливістю і компактністю, що дозволило вирощувати його в горщечкової культурі.

Кроссандра (Crossandra) – кімнатний квітка

Як кімнатна рослина, кроссандра цього та інших сучасних сортів відрізняється простотою догляду і тривалим безперервним цвітінням, має яскраву декоративну листя і невеликі розміри, легко розмножується верхівковими живцями, починає цвісти вже через кілька місяців після посадки.

Перераховані достоїнства роблять її все більш популярною серед квітникарів-любителів і стимулюють вчених на створення нових сортів. В даний час на ринку присутні мініатюрні і компактні культивари кроссандри воронковідной різних кольорів: білого, жовтого, лососевої, рожевою, червоною, а також деякі інші її декоративні види.

Поширені хвороби кроссандри (можливі проблеми при вирощуванні)

Незважаючи на те, що кроссандри — кімнатні квіти, не складні в розведенні і мало схильні до захворювань і шкідників, їх тропічне походження може створювати певні проблеми. Всі хвороби кроссандри зазвичай зумовлені фізіологічними причинами і похибками догляду.

Найбільше рослина страждає від нестачі вологи. При занадто сухому повітрі, характерному для квартир з центральним опаленням, його листя скручуються, кінчики жовтіють, в найбільш важких випадках культура може повністю скинути листя. Запобігти проблему допоможуть щоденні обприскування водою кімнатної температури, при цьому потрібно пам’ятати, що надмірне зрошування може призвести до ураження листових пластин різними плесенями. В останньому випадку уражені листя видаляють, після чого рослина обробляють будь-яким системним фунгіцидом.

Обпадання листя може спровокувати занадто низька температура повітря або протяги, квітки потрібно забезпечити відповідний тепловий режим без перепадів температур і протягів.

Надлишковий полив викликає загнивання кореневої системи, яке виявляється в пожовтінні листя і втрати ними пружності. Особливо небезпечний такий перелив в зимовий період, після нього рослина важко врятувати, швидше за все, воно загине.

Якщо листові пластини пожовкли, але залишилися пружними, це сигналізує про нестачу харчування, квітка слід підгодувати.

Чому кроссандра не цвіте?

Якщо кроссандра не цвіте або цвіте недостатньо рясно, то, можливо, їй не вистачає освітленості, необхідно переставити горщик ближче до світла. Правильна обрізка і прищіпка молодих пагонів також стимулюють появу бутонів. І, нарешті, інтенсивність цвітіння зменшується з віком, раз у 3-4 роки рослина рекомендується оновлювати.

Культура рідко страждає від шкідників, лише зрідка, при занадто сухому повітрі, на листках може з’явитися попелиця або павутинний кліщ. При невеликому ступені ураження комах змивають під струменем води, не забуваючи при цьому охороняти земляний ком від надмірного перезволоження (наприклад, обернувши його поліетиленом), після чого забезпечують квітці високу вологість повітря. Якщо цього недостатньо, використовують інсектициди.

Іноді у квітникарів-любителів виникає питання, чому у кроссандри червоніє листя. Необхідно зазначити, що така зміна забарвлення не є захворюванням, а відбиває природний процес старіння листової пластини. Після повного фарбування в червоний колір, вона опадає, і на зміну опалим, на рослині з’являються молоді зелені листя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code